Опубліковано: 25.11.2024
Геннадій Гутман: «29 років тому тут був пустир». Про історію першої приватної виноробні в Україні, створеної «з нуля»
25 листопада компанія Шато Чизай відзначає 29 років від дня заснування. День народження – привід озирнутися, оцінити шлях, який пройшли виноробня й її команда, та продумати плани на майбутнє. Так і робимо. Засновник, власне, автор ідеї нової виноробні Закарпаття, Геннадій Гутман поділився своїми думками й емоціями в цей день. А ще ми анонсуємо – ще цього року очікуйте від нас особливі новинки. Адже творчість – це також про бренд Chateau Chizay.
Пригадаймо основні віхи історії Шато Чизай. І, увага, ми починаємо не з 1995 року, коли офіційно була заснована компанія, а з … Середньовіччя.
На початку XIII століття король Угорщини Іштван II дарує землю своєму підданому на ім’я Чепан. У 1230 році спадкоємцем стає син Чиз. Володіння називають Чиз-тай, «маєток Чиза». Згодом урочище називатимуть «Чизай».
У XV столітті виноробний маєток в урочищі Чизай з’являється на угорських мапах. звідси постачають вина навіть королівським дворам Європи.
Згодом історичні і геополітичні перипетії спершу сприяють розвитку виноробства і виноградарства, зокрема, в добу Австро-Угорщини.
Затим у 1870-му році шкідник філоксера вражає європейські виноградники, зокрема, і на Закарпатті.
Наприкінці XIX – початку XX століття розвиваються технології, у нашому краї закладають плантації європейських і локальних сортів. Так триває до середини 1940-х років.
Радянська система господарювання змінює «правила гри»: ставку роблять не на якість, а на кількість, утім, площі виноградників у регіоні зростають і сягають 14 тисяч гектарів.
У 1985 – 1988 роках триває «антиалкогольна кампанія». На Закарпатті винищили більшість виноградників, вирубали європейські сорти, їхнє місце посіла Ізабелла. Закарпаття досі не відновило втрачене.
Надія на відродження з’являється з відновленням Україною незалежності у 1990-х роках. Попри буремні часи та несприятливу економічну ситуацію, уродженець Мукачева Геннадій Гутман задумує створити виноробню в історичному виноградному краї.
1995 року він засновує компанію та береться будувати виноробне містечко. Шато Чизай стає першою в Україні приватною виноробнею, яка постала «з нуля», а не на базі радянських господарств, які мали виноградники й основу для виробництва.
2006 рік – знаковий для Шато Чизай: виноробня заклала виноградники на Закарпатті, це масиви на найкращих історичних мікротеруарах загальною площею 272 гектари. Посадивши власні виноградники, компанія обрала стратегію на створення вин найвищої якості.
У 2012-му році Шато Чизай відтворює легендарне вино Закарпаття за рецептом 1959 року: представляє марочне десертне вино «Троянда Карпат», що одразу стає «зіркою» виноробства України. З метою створити це вино заклали плантацію винограду Трамінер рожевий.
У 2017-му вперше випустили лінійку витриманих в дубових бочках преміальних сухих вин.
У 2018-му Шато Чизай збирає найкращий врожай за всю історію, і вина цього сезону «вибухнули», підкоривши спеціалістів і поціновувачів, й інтерес до продукції зріс також закордоном. Тоді ж у компанії відбувся ребрендинг, який ствердив напрям на виготовлення вин високої якості, котрі мають власний характер і можуть представляти Україну на достойному рівні на винній карті світу.
Компанія розширює експорт – сьогодні це більше 20 країн світу.
Сьогодні у портфоліо компанії – більше 40 позицій виноробної продукції. А ще – колекція нагород престижних міжнародних конкурсів: від Парижа, Лондона і до Токіо.
Із 2020-го року Шато Чизай створює й виноградні міцні напої.
Наприкінці 2020-го року представляє перші ігристі вина Закарпаття – Carpathian Sekt, і ця лінія продовжується ігристими за класичною технологією шампанізації Sekt Selection у 2023-му році.
Також у 2023-му компанія відкриває нове виробництво – виноградних спиртів і напоїв на їхній основі.
У 2024-му представляє свої Коньяки України: Коньяк Закарпаття VSOP і «Мала Гора».
Історія триває!
А ось і пряма мова власника виноробні. Геннадій Гутман каже:
«29 років тому тут був пустир. Але була й мрія. І чіткий план. У нього вірили мало людей, але я – без сумнівів.
Тут росли чагарники та подекуди було майже болото. Якось, коли везли будівельні матеріали, вантажівка перекинулася, надто розмоклий був ґрунт.
Шато будували півтора року – від першої ями для заливки фундаменту та до оздоблювальних робіт і, головне, запуску виробництва. Орієнтиром був європейський стиль. А ще я розумів потребу у перспективі розширювати виробництво.
Від самого задуму пріоритетами для цього місця були і краса, і функціональність одночасно. Я хотів, щоби кожен, хто відвідує виноробню, мав приємні емоції – тому тут так затишно. Але робота передовсім – тому ми продумали технологічну основу.
Так це і сталося: Шато Чизай – перша приватна виноробня в Україні, створена (збудована!) з нуля, а не на базі радянської спадщини.
Й от через 29 років Шато Чизай – це виноробне містечко. Це місце, яке із задоволенням відвідують гості, і місце, де ми створюємо українське вино, що представляє Україну на міжнародній арені, а головне – радує людей.
Наші виноградники стали одним із символів Закарпаття. Цьогоріч їм 18 років. Люди цього віку стають повнолітніми, а лоза готова віддавати найкраще. І ми в Шато Чизай працюємо, щоби це було найкраще вино для вас.
Віднедавна і не тільки вино – відроджуючи виноградарство і виноробство регіону, взялися відродити і славну історію міцних напоїв Закарпаття. Так, амбіційно. Але, схоже, вдається.
Команда Шато Чизай експериментує. Може, часом і помиляємося. Але точно вчимося. Вдосконалюємося. Створюємо. І любимо цю землю і нашу справу. Справді.
Сьогодні, 25 листопада – День народження компанії. Наступного року ювілей – 30 років Шато Чизай. Красива дата, правда? Сподіваємося відсвяткувати: у мирі, після перемоги. Але ще 29-річними представимо новинки. Чекайте зовсім скоро. Традиційно хочемо вас здивувати.
Мрія здійснилася? Ні, мрія в процесі. Працюємо.
Я особисто та вся моя команда дякуємо всім, хто поруч на цьому шляху та поважає справжнє.
Бути добру!».