fbpx
news-img

Опубліковано: 12.11.2024

Перша бочка молодого вина врожаю 2024 року – на Закарпатті

11 листопада, на День святого Мартина й одразу після відзначення професійного свята виноградарів і виноробів (цьогоріч воно припало на 10 листопада), у Берегові, на території виноробного містечка Шато Чизай відкрили першу бочку молодого вина цього сезону. Не влаштовували свято, тільки символічно відзначили завершення сезону збору врожаю. Головна мета події – привітати виноградарів і виноробів та подякувати їм за працю. За давньою європейською традицією, віддали шану й землі та лозі. А врожай винограду 2024 року обіцяє найкращі вина!

Як і належить, запросили гостей на церемонію відкриття першої бочки.

Цей звичай компанія вже зробила своєю традицією, а з минулого року проводить саме до Дня святого Мартина – разом з багатьма країнами та містами Європи.

Святого Мартина шанують на Закарпатті, він є покровителем виноградарів і виноробів, а ще й військових та засновником капеланства, а також вважається опікуном сусіднього до Берегова міста Мукачева, зображений на його гербі.

Подію відвідали Василь Іванчо, заступник голови Закарпатської ОВА, Золтан Баб’як, міський голова Берегова, Віталій Матій, голова Берегівської районної державної адміністрації, Маріанна Готра, керівниця управління туризму і курортів Закарпатської ОВА.

Також гостем став Олександр Ровт – уродженець нашого краю, Почесний генеральний консул України в Угорщині, амбасадор Закарпаття.

bottle

Chersegi

Chateau Chizay

179 Грн

КУПИТИ
news-img

 

 

Власник виноробної компанії, ініціатор події Геннадій Гутман розповідає:

«День святого Мартина – ще один важливий день у календарі виноробів. Саме зараз у багатьох європейських країнах завершують сезон збору врожаю і святкують народження молодого вина. І ми, як частина великої виноробної традиції, теж саме зараз відзначаємо появу нашого першого вина цього року.

Звісно, не робимо святкувань – це недоречно: триває війна, українські міста потерпають від обстрілів…

Та вирішили, що традиції мають значення, адже життя триває. І ми не можемо поставити на паузу таку галузь, як виноградарство і виноробство, тим паче, воно дуже важливе, знакове для Закарпаття. Продовжуємо роботу, працюємо, створюємо, сплачуємо податки та підтримуємо…

І зараз просто запросили друзів, щоби підбити підсумки сезону: він був складним, але дуже цікавим щодо результату».

«Цей рік для нашого краю особливий – ми отримали географічне зазначення «Закарпаття/Закарпатське вино». Це не лише відзнака якості, це підкреслення унікальності регіону та його багатої виноробної традиції.

Закарпатське вино – це не просто продукція, але й значний економічний чинник для області. Завдяки виноробній галузі створюються робочі місця, збільшується туристична привабливість регіону, а продукція виходить на нові ринки», – зазначив Василь Іванчо.

Голова громади Золтан Баб’як пригадав, як до війни у Берегові, що здавна є виноробним містом, свята молодого вина гучно й весело відзначали на головній площі. Висловив сподівання, що вже незабаром, після Перемоги України, місто матиме змогу повернутися до цієї традиції. А наразі подякував команді Шато Чизай за працю та найвищі стандарти роботи: «Геннадію Йосиповичу, вся командо Шато Чизай, бажаю, що вина, які створите за підсумками цього сезону, дійшли до всіх найкращих виставок і конкурсів у світі – і забирайте всі медалі! Ви цього варті!».

Олександр Ровт, який мешкає у США, поділився – має чудові емоції, коли бачить вина із рідного Закарпаття у крамницях, до прикладу, Нью-Йорка, і звістки, що компанія отримує найвищі міжнародні нагороди. «Коли пригощаю друзів вином Шато Чизай і, коли вони, навіть не знаючи, що це вино з України, високо його оцінюють, дуже пишаюся сказати, що це вино з моєї батьківщини», – говорить Олександр Ровт.

Приємну місію – власне відкрити першу бочку – виконали досвідчені майстри Шато Чизай. Це головний винороб Золтан Удваргельї та Іван Погориляк – виноградар, який опікується найбільшим виноградником Закарпаття, масивом поблизу села Мідяниця площею 121 гектар.

Вони підсумували сезон-2024, який завдав клопотів, потребував швидких і часом нестандартних рішень, інколи був і ризикованим, утім, у підсумку, дав чудові результати – дуже якісний виноград для найкращого вина.

news-img

«Цей сезон дійсно був важким саме технічно. Погода змушувала нас відшуковувати всі сили та ресурси, щоби виконати всі роботи річного циклу на виноградниках та відтак зібрати врожай, адже і вегетація лоз, і достигання ягід було дуже стрімким. І, так, часом нам бракувало рук…

Загалом урожай винограду на Закарпатті 2024 року був менший за обсягом, ніж торішній, але надзвичайно вдалий за якістю. Бо в підсумку і погода, і наш прекрасний теруар, і велика праця дали винятковий результат.

Цей рік є всі підстави вважати вінтажним – у перспективі. Так виноградарі і винороби називають сезон, у який народжуються особливо якісні вина, що мають потенціал тривалої витримки і згодом можуть стати колекційними», – каже Іван Погориляк.

«У цій бочці з білого скелястого дуба – перше молоде вино цього року. Це сорт Черсегі, наш флагман, який ми дуже цінуємо. Він ексклюзивний – його вирощують і роблять з нього вино тільки на Закарпатті. Цей сорт має вишуканий смак і аромат, і я переконаний, що він принесе радість шанувальникам вина.

Урожай цього року був чудовим, і я дякую всій команді за важку і результативну працю!», – відкриваючи першу бочку, сказав Золтан Удваргельї.

Після відкриття першої бочки перед першим келихом за здоров’я виноградарів і виноробів за давньою європейською традицією символічно подякували землі та лозі за врожай, поливши виноград молодим вином.

Цей звичай на невеличкому винограднику ділянці, що росте у самому Шато поблизу Будинку дегустацій, виконав засновник компанії Геннадій Гутман.

Він каже: «Виноградарство і виноробство – це завжди про традиції. Авжеж, ми використовуємо всі надбання сучасності та постійно набуваємо нових знань, вивчаємо та застосовуємо найкращі технології, багато експериментуємо… Але звичаї та зв’язок із землею, з корінням – це те, що ми любимо і поважаємо.

Любити землю, працю та виноград мене навчив мій дід. Він не мав звичаю ось так поливати виноград вином, як роблять на День святого Мартина. Але йому точно би це сподобалося!

Зараз ми дякуємо землі та винограду за врожай. І найбільше дякуємо людям, які працюють – професійно, віддано, з повною віддачою. Шана нашим виноградарям і виноробам!

Усій моїй команді спасибі за сезон, за роботу, за любов до справи, за всі зусилля. Ми  створюємо дещо прекрасне – разом.

Бути добру!».