Опубліковано: 05.01.2019
Келих класики. Святкове червоне: що знати й як обрати найкорисніше вино?
Червоне вино. Класичний напій, якому тисячі років. І воно досі – у лідерах продажів у світі. Його рекомендують сомельє і … лікарі. А ще це – просто красиво, й так пасує святковій порі.
Так, сухе червоне вино вважається найкориснішим. Органічні кислоти, вітаміни, мінерали, поліфеноли, амінокислоти, а ще – ресвератрол. Речовина, яка зі шкірки винограду переходить у вино – потужний антиоксидант, має антиканцерогенну дію, нею багаті насичені червоні вина.
У келиху якісного вина – користь. Так, світові вчені довели, що якісне натуральне вино, а надто червоне – єдиний у світі продукт з алкоголем, який має виражену користь та визнану позитивну дію на профілактику серцево-судинних проблем. А ще – допомагає перетравлювати їжу, це так актуально в святковий час. Помірна доза збадьорить, освіжить, усуне важкість у шлунку ліпше за пігулки, і – принесе задоволення. Це дуже важливо, адже життя повинне радувати.
Щоби так і сталося, вибирати вино слід відповідально. Найкраще довіритися перевіреному виробнику. В ідеалі – познайомитися із виноробнею та специфікою виробництва. Кажуть, Закарпаття – край білих сухих вин. Це зумовлює особливий теруар, специфіка місцевості, клімату і ґрунтів. Разом з тим, винороби і сомельє стверджують: на наших виноградниках вдається виростити хороший врожай й відтак виготовити якісне червоне вино. Просто треба більше знань, роботи та особливих прийомів: висадження на найвищих, найтепліших пагорбах, обмеження врожайності…
«Так, це вдається, зокрема, завдяки новим технологіям, виведенню, як ми кажемо, клонів Мерло, Каберне… Піно Нуар – серед наших основних червоних. Останні два роки особливо ретельно звертаємо увагу на червоні, застосовуємо нові методи обрізки, пробуємо різне навантаження лози, витримку в дубі, тощо. Задоволені результатами, чекаємо ще кращих», – розповідає сомельє, директор з продажів компанії Шато Чизай Олександр Мересій.
Одна з технологій, якою досягають ще кращої якості червоного закарпатського вина – обмеження врожайності.
«Виноград – цікава рослина, яка може дати великий врожай: 5 кілограмів ягід з одного куща, і більше. При обмеженні врожаю (коли на певному етапі обрізаються пагони і молоді грона) – лише 2 кілограми. Користь, яку лоза набрала із землі, можуть розподілитися відповідно у 5 кілограмів врожаю, або – в 2. Насиченість сировини ароматами, смаками, мінералами, іншими речовинами буде відповідна, це відобразиться, звісно, у вині. Світова практика навантаження лози – від 2,5 кілограма, але є знані виноробні, які обмежують до 1 кг», – каже Олександр.
Щоби отримати якісні враження від вина, ліпше обирати сухе. Також – моносортове, це виготовлені з одного сорту винограду, де назва вина йому відповідає.
Чому сухе? Недарма це світова тенденція: саме в такому вині ви найбільше можете оцінити якість. Важливо орієнтуватися на сорт, з якого виготовили вино. Кожен має специфіку.
Любите потужні, насичені червоні, вина – Каберне. До вподоби червоні, але легші, лагідніші, з фруктовою ноткою – Мерло. Загалом їх сотні, спершу слід орієнтуватися на класику, затим обирати цікаве, те, що смакує саме вам.
А витримане у баріках вино – це чудова, але вже наступна історія.
Щодо вина важливі деталі. З основного, що треба знати про келихи: для білого з меншою чашею і вужчим отвором, для червоного – чаша ширша.
«Чому так: білі вина, як правило, ароматичні, і в такому келиху аромат концентрується. А червоне потребує простору, аби розкритися від контакту з повітрям. Саме через це раджу відкорковувати червоні вина завчасно, дати «подихати». Професіонали ще використовують декантер, спеціальний посуд для вина, подібний на графин. Декантуємо старі вина, щоби зняти з натурального осаду, а молоді – аби контакт з повітрям пом’якшив таніни, в’яжучі речовини. Велике значення має температура. Подавайте червоне за 16-18 градусів за Цельсієм (рожеве – 8-10, біле – 11-12). Важливо не перегріти вино!», – рекомендує сомельє.
Головне ж – вживати якісні вина, в тому числі закарпатські, у радість, для користі, в добрій компанії, у задоволення. Саме такого бажає вам Шато Чизай у свята і в будні!
Працюємо, аби прикрасити ваше життя найкращим вином! Вміємо і любимо!