fbpx
news-img

Опубліковано: 05.01.2019

Non Stop на Малій Горі. Що взимку відбувається на виноградниках Шато Чизай?

12 місяців на рік. Саме стільки працює виноградар, який переживає за врожай і майбутнє вино. Виноградарство Chateau Chizay взимку.

Виноградарство – праця, яка не має канікулів, – каже завідувач виробництвом провідної виноробні Закарпаття Тібор Годор, й розповідає, що ж зараз роблять спеціалісти компанії на схилах, засаджених благородними лозами.

«Почали у середині грудня, після перших заморозків. Обрізаємо кущі залежно від того, яке навантаження плануємо дати лозам конкретного сорту винограду. Саме цим керуємося, вирішуючи, скільки бруньок лишати на гілці – щоби не давати перевантаження кущу. Адже чим меншим є врожай з куща винограду, тим кращою, ціннішою є кожна ягода. Це – європейська практика, і це принцип, який ми застосовуємо на виноробні. Адже лоза може народити і 5, і навіть більше кілограмів ягід з одного куща. Ніби здається: можна зробити більше вина! Але його якість буде нижча, ніж при обмеженні навантаження і врожайності. Для нас якість – головне!», – розповідає виноградар і винороб пан Тібор.

У січні, у період новорічно-різдвяних свят, на Малій Горі біля Берегова працюють з виноградом Піно Нуар, на Іршавщині  –  з сортом Фурмінт, та кількома видами лоз на Мукачівщині. За зміну один робітник обрізає близько  350 кущів лози.

Беручись за роботи на виноградниках, виноградарі компанії враховують усі фактори: розташування масивів лози, особливості ґрунту, прогноз погоди й – сорти винограду.

 

bottle

Піно Нуар

Limited Edition

92 Грн

Купити вино
news-img

 

Разом з консультантами компанії з Угорщини, зокрема, представниками легендарного регіону Токай, виноградарі Шато Чизай розробляють план для кожного квадрату виноградників. План передбачає конкретні задачі для кожного сезону: це і підживлення ґрунту для лози, захист рослин, обрізка, тощо. Нові способи роботи з лозами, запроваджені Шато Чизай, уже показали добрі результати в сезоні-2018. Кажуть, є всі підстави очікувати: вина цього врожаю, які вже закладені на витримку, мають всі шанси добре здивувати споживачів, та й самих авторів!

Зараз триває робота, наслідки якої побачимо тільки наступного сезону. Пан Тібор розповідає: найсильніше обрізають, тобто, найбільше обмежують лозу для червоних сортів, як от Каберне, Мерло, Піно Нуар. Закарпаття – край білих вин, а щоби виготовити ідеальні червоні, треба ще більше праці, слід застосовувати технології, наприклад, обмежувати врожайність куща. «Чим менше навантаження – тим краща якість ягід, у тому числі цукристість, насиченість смаком», – наголошує пан Тібор. На ці сорти виноградарі компанії  розраховують врожайність у 2 – 2,5 кг ягід з куща. Уплинути можна буде і прибиранням грон-зародків навесні.

Виноградар і винороб пан Тібор зізнається: любить працювати також з сортом Черсегі. Вишуканий білий – «родзинка» Шато Чизай: лише ця компанія в Україні виробляє вино з цього винограду. Черсегі отримали схрещенням сортів Трамінер і Іршаї Олівер, у Європі він росте в Австрії і Угорщині. Та дуже гарно прижився на закарпатському теруарі, радує й власне врожаєм, а й якістю ягід.

 

news-img

Вино Черсегі славиться витонченим і збалансованим букетом із нотами квітів та прянощів. Але щоби благородний виноград віддав усе найкраще вину – слід добре попрацювати протягом усього року.

(На фото: Тібор Карлович ділиться досвідом з виноробами-приватниками під час семінару Chizay Academy)

Те, якими будуть ягоди і потім вино – залежить від природних умов, особливостей теруару, погоди, самої лози, а також, звісно, труду виноградарів і виноробів.

«Наша задача – зробити все ідеально, для того, аби мати шанс отримати хороший врожай, з якого зробимо хороше вино. Вкладаємо максимум знань, роботи і любові. Далі вже своє слово кажуть природа, Бог», – говорить Тібор Годор.

Фахівці розповідають: зимова обрізка винограду запобігає й тому, щоби лоза прокинулася навесні передчасно. «Увімкнутися» раніше для винограду небезпечно, адже на Закарпатті весняні заморозки – не рідкість. Сам процес зимової «стрижки» винограду роблять так, щоби кущу та його врожайним перспективам не зашкодив «плач лози». Це те, що відбувається навесні й – уже інша історія…

Подібні новини

news-archive Музичний фільм «Ой на горі винобрання»: перлини культури з натхненням закарпатського вина

Уявити Закарпаття без вина? Напевно, неможливо. І програму з найулюбленіших пісень і танців краю зафіксували у музичному фільмі під назвою «Ой на горі винобрання» від «Akurat Закарпаття» за участю Закарпатського народного хору. Його презентували на святі відкриття Музею винороба Чиза.

Детальніше
news-archive Винороб Чиз Запрошує! Перший Музей виноградарства і виноробства Закарпаття відкрили у Берегові

Він жив у XIII столітті і ожив у XXI. Винороб Чиз – реальна історична фігура, перший власник виноградників і виробник вина в урочищі поблизу Берегова, що нині носить ім’я на його честь.

Детальніше
news-archive Надія Семенець: «Зроблено з любов’ю – це про Шато Чизай!»

Відчути не тільки аромат і смак вина, але і його магію можна там, де вино створене. Так кажуть ті, хто знається. У місці свого народження вино показує особливість теруару, сорту, працю винороба, а ще й любов, вкладену у кожну краплю. Тому такий популярний винний туризм, який у світі є трендом. Ти їдеш по відпочинок, по […]

Детальніше
news-archive Забіг на виноградниках 150 років по тому. На Закарпатті відбувся перший Chizay Wine Run

Бігти посеред ароматів Черсегі, Мерло, Каберне і Піно Нуару… Близько двох кілометрів подолали учасники Chizay Wine Run – Винного Забігу в урочищі Чизай, що поблизу Берегова.

Детальніше