fbpx
news-img

Опубліковано: 05.01.2019

Non Stop на Малій Горі. Що взимку відбувається на виноградниках Шато Чизай?

12 місяців на рік. Саме стільки працює виноградар, який переживає за врожай і майбутнє вино. Виноградарство Chateau Chizay взимку.

Виноградарство – праця, яка не має канікулів, – каже завідувач виробництвом провідної виноробні Закарпаття Тібор Годор, й розповідає, що ж зараз роблять спеціалісти компанії на схилах, засаджених благородними лозами.

«Почали у середині грудня, після перших заморозків. Обрізаємо кущі залежно від того, яке навантаження плануємо дати лозам конкретного сорту винограду. Саме цим керуємося, вирішуючи, скільки бруньок лишати на гілці – щоби не давати перевантаження кущу. Адже чим меншим є врожай з куща винограду, тим кращою, ціннішою є кожна ягода. Це – європейська практика, і це принцип, який ми застосовуємо на виноробні. Адже лоза може народити і 5, і навіть більше кілограмів ягід з одного куща. Ніби здається: можна зробити більше вина! Але його якість буде нижча, ніж при обмеженні навантаження і врожайності. Для нас якість – головне!», – розповідає виноградар і винороб пан Тібор.

У січні, у період новорічно-різдвяних свят, на Малій Горі біля Берегова працюють з виноградом Піно Нуар, на Іршавщині  –  з сортом Фурмінт, та кількома видами лоз на Мукачівщині. За зміну один робітник обрізає близько  350 кущів лози.

Беручись за роботи на виноградниках, виноградарі компанії враховують усі фактори: розташування масивів лози, особливості ґрунту, прогноз погоди й – сорти винограду.

 

bottle

Піно Нуар

Limited Edition

92 грн

КУПИТИ ВИНО
news-img

 

Разом з консультантами компанії з Угорщини, зокрема, представниками легендарного регіону Токай, виноградарі Шато Чизай розробляють план для кожного квадрату виноградників. План передбачає конкретні задачі для кожного сезону: це і підживлення ґрунту для лози, захист рослин, обрізка, тощо. Нові способи роботи з лозами, запроваджені Шато Чизай, уже показали добрі результати в сезоні-2018. Кажуть, є всі підстави очікувати: вина цього врожаю, які вже закладені на витримку, мають всі шанси добре здивувати споживачів, та й самих авторів!

Зараз триває робота, наслідки якої побачимо тільки наступного сезону. Пан Тібор розповідає: найсильніше обрізають, тобто, найбільше обмежують лозу для червоних сортів, як от Каберне, Мерло, Піно Нуар. Закарпаття – край білих вин, а щоби виготовити ідеальні червоні, треба ще більше праці, слід застосовувати технології, наприклад, обмежувати врожайність куща. «Чим менше навантаження – тим краща якість ягід, у тому числі цукристість, насиченість смаком», – наголошує пан Тібор. На ці сорти виноградарі компанії  розраховують врожайність у 2 – 2,5 кг ягід з куща. Уплинути можна буде і прибиранням грон-зародків навесні.

Виноградар і винороб пан Тібор зізнається: любить працювати також з сортом Черсегі. Вишуканий білий – «родзинка» Шато Чизай: лише ця компанія в Україні виробляє вино з цього винограду. Черсегі отримали схрещенням сортів Трамінер і Іршаї Олівер, у Європі він росте в Австрії і Угорщині. Та дуже гарно прижився на закарпатському теруарі, радує й власне врожаєм, а й якістю ягід.

 

news-img

Вино Черсегі славиться витонченим і збалансованим букетом із нотами квітів та прянощів. Але щоби благородний виноград віддав усе найкраще вину – слід добре попрацювати протягом усього року.

(На фото: Тібор Карлович ділиться досвідом з виноробами-приватниками під час семінару Chizay Academy)

Те, якими будуть ягоди і потім вино – залежить від природних умов, особливостей теруару, погоди, самої лози, а також, звісно, труду виноградарів і виноробів.

«Наша задача – зробити все ідеально, для того, аби мати шанс отримати хороший врожай, з якого зробимо хороше вино. Вкладаємо максимум знань, роботи і любові. Далі вже своє слово кажуть природа, Бог», – говорить Тібор Годор.

Фахівці розповідають: зимова обрізка винограду запобігає й тому, щоби лоза прокинулася навесні передчасно. «Увімкнутися» раніше для винограду небезпечно, адже на Закарпатті весняні заморозки – не рідкість. Сам процес зимової «стрижки» винограду роблять так, щоби кущу та його врожайним перспективам не зашкодив «плач лози». Це те, що відбувається навесні й – уже інша історія…

Подібні новини

news-archive Виноград і нічого зайвого. На плантаціях Шато Чизай тривають зелені операції

Земля, сонце, вода, повітря – винограду, окрім умов, забезпечених теруаром, не треба нічого зайвого. Але необхідні вмілі руки виноградаря. І саме зараз на плантаціях компанії Шато Чизай – найкращих виноградниках Закарпаття – «гаряча пора» не лише через спекотну погоду. Тривають зелені операції!

Детальніше
news-archive Всеукраїнський конкурс виноробної продукції «Одеський залив» поповнив скарбничку дипломів Шато Чизай

Плюс три відзнаки – у доробку провідної виноробні Закарпаття! Цього разу лауреатами стали біле сухе вино унікального локального сорту Черсегі, розе «Сакура Закарпаття» та витриманий Піно Нуар врожаю 2017-го року.

Детальніше
news-archive Компанія Шато Чизай отримала Аграрний «Оскар» України

Визнання, важливе для всього Закарпаття! Закарпатська виноробня отримала престижну відзнаку: премію «Аграрна еліта України – 2019».

Детальніше
news-archive Стефан Баде: «Я зваблений закарпатським вином!»

На базі виноробної компанії Шато Чизай відбувся семінар для виноробів Закарпаття про досвід Франції у виноробстві.

Детальніше