Євгенія Ніколайчук про вино Закарпаття й винний туризм
news-img

Опубліковано: 15.03.2019

Євгенія Ніколайчук: «На мою суб’єктивну думку, Закарпаття має найбільший потенціал з усіх регіонів України у виноробстві та ено-гастрономічному туризмі»

Винна експертка Євгенія Ніколайчук про вино Закарпаття, його потенціал, про винний туризм і проєкт Дороги вина та смаків України.

Надати нової якості та імпульсу до розвитку ено-гастрономічному туризму на Закарпатті, а також запровадити європейські стандарти роботи на ринку. Саме така мета семінару «Дороги вина та смаків Закарпаття: стан, виклики, перспективи». Під час форуму гості відвідали кілька виробництв та знакових для туризму об’єктів, серед яких, звісно, і виноробня Шато Чизай.

Захід за участі фахових українських експертів підняв важливу  тему – впровадження системи географічних зазначень для вин України. Це, до речі, передбачають і угоди нашої держави з ЄС. Які  перспективи Закарпаття, яким є потенціал регіону як виноробного і туристичного краю? Про це продовжуємо говорити з учасниками семінару.

Наша співрозмовниця – Євгенія Ніколайчук, винний експерт, співвласниця винних барів Like a Local’s, перша українка, котра отримала міжнародну кваліфікацію Diploma level 4 британської школи WSET, викладачка школи сомельє, пропагандистка українського вина.

– Пані Євгеніє, чому сьогодні тема географічних зазначень в Україні на часі?

– Наш семінар мав дві теми: власне реєстрація географічних зазначень у вашому регіоні та розвиток Доріг смаку і вина. Ці теми пов’язані, адже Дороги базуються на основі певних місцевих виробників. Для України впровадження географічних зазначень дуже актуальне, у держави є великий потенціал у галузі місцевих продуктів. Для чого це потрібно виробникам? Це підняття престижу та певна додана вартість. Друге – це захист від недобросовісної конкуренції. По-третє, це вихід на нові експортні ринки. Згідно з підписаною Україною Угодою про Асоціацію з Євросоюзом, географічні означення реєструватимуться спершу у нас, а потім у базі ЄС, відтак продукти матимуть захист і в Україні, і в Європі. Мова про цивілізовані правила роботи на ринку.

bottle

Трамінер сухе

Limited Edition

97 Грн

Купити вино
news-img

 

 

 

 

– Як оцінюєте потенціал Закарпаття в контексті виноробства і ено-гастрономічного туризму?

– Моя суб’єктивна думка – Закарпаття має найбільший потенціал з усіх регіонів України, це край з глибокими і цікавими традиціями і хорошою практикою. З іншого боку, просто не буде: дуже сегментований ринок, адже є кілька великих виноробень і значне число малих, «домашніх» виробників, якість продуктів яких не завжди можна простежити. Тому це виклик. Загалом впевнена, що потенціал величезний, перспективи дуже хороші, але за умови, що виробники будуть об’єднуватися і йти цим шляхом разом.

– Що скажете власне про закарпатське вино?

– За останні роки півтора закарпатські вина все частіше позитивно дивують. Що стосується компанії Шато Чизай, то констатую великий ріст. Є й маленькі виробники, котрі наразі не працюють офіційно, чиї вина лише в домашніх підвалах, там теж є класні речі. Ситуація змінюється, і змінюється на ліпше. Уже є що сміливо рекомендувати з вин Закарпаття на найкращому рівні. Якщо говорити конкретно про вина, то край представляють, звісно, білі сорти, вони дуже цікаві й часом надзвичайно вдалі. І я б рекомендувала саме на такі вина звертати посилену увагу і виробникам, і гостям.

– Дороги смаку і вина – у чому «сіль» цього проекту?

– Ідея Доріг – світова практика, створення еногастрономічного маршруту, учасниками якого є виробники традиційних продуктів: виноробні, сироварні, на Закарпатті це, наприклад, і равликова ферма та ферма буйволів, тощо. Також туди долучені заклади гостинності, сервісні пункти, можуть входити й об’єкти культурно-історичної спадщини, музеї, цікаві місця: скажімо, гостям пропонують відвідати замок, а неподалік від нього дегустаційний зал. Йдеться про те, щоби об’єднати точки, які мають належні стандарти якості та відповідають європейським вимогам до об’єктів туризму.

– Мова передовсім про об’єднання зусиль виробників та об’єктів сервісу?

– Так, це в першу чергу об’єднання зусиль для спільного розвитку. Звісно, сьогодні на Закарпатті є багато об’єктів, котрі приймають туристів і надають їм послуги. Але часто вони не поєднані стандартами якості. І коли їдеш за власним маршрутом, не завжди можеш бути певним, що отримаєш послугу належного рівня. Наприклад, коли подорожуєш з дитиною і мусиш мати умови щоби, скажімо, пеленати маля, тощо, або ж ті самі вбиральні, з чим буває проблема. Тобто, мова про відповідність стандартів якості та консолідацію людей і об’єктів: виробників, надавачів сервісу, які будуть сполучені й інформаційно, і за допомоги спільних маркетингових моментів, тощо… Просувати Дорогу, і, відповідно, всіх її учасників, найкраще спільними зусиллями. Зараз іде мова про відкриття Національного порталу Доріг вина і смаків. Сьогодні на Закарпатті проект перебуває на етапі висловленої ідеї. Ми сподіваємося, що якнайшвидше перейдемо до дій. Очікуємо на дієву ініціативу.

news-img

– Що важливо для розвитку виноробства в області, якщо не говорити власне про виноградарство і виробничі моменти?

– З українським вином, його просуванням, я працюю щодня, і тим паче мені приємно констатувати, що, нехай і не дуже швидко, але рухаємося у правильному напрямку. З втішного, що я відчула на семінарі: є ініціативи до об’єднання виробників. І ще дуже важливо, що проводяться заходи освітнього характеру. Це семінари, тренінги, зокрема заходи Chateau Chizay Academy, під час яких іде робота з представниками сфери туризму і ресторанної справи… Також ми з колегами брали участь у «Школі винного туризму», такі справи об’єднують причетних, це дуже добре. Просвітництво у сфері вина сьогодні в Україні надзвичайно важливе.

– У яку частку у туристичному потенціалі Закарпаття складають, на Вашу думку, вино й винна культура?

– На мою суб’єктивну думку – відсотків 80-90%… Ну, може, це трохи занадто, але серед моїх знайомих нема людей, котрі, будучи на Закарпатті, не відвідали б виноробню, дегустацію, і не скуштували б місцевого вина. Для мене серед основних туристичних принад Закарпаття є вино, місцеві традиції, особлива кухня та термальні джерела. Однозначно, що Закарпаття з вином асоціюється. Інше питання – з яким саме. Й ідея запровадження географічних зазначень – вона саме про те, аби асоціювалося тільки з хорошим.